Početna strana > Hronika > Barak Obama: Američko-kineski odnosi će oblikovati 21. vek
Hronika

Barak Obama: Američko-kineski odnosi će oblikovati 21. vek

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. jul 2009.

Američki predsednik Barak Obama rekao je da Kina i SAD moraju da usaglase svoje ekonomske politike, jer je recesija pokazala koliki je uzajamni uticaj odluka koje se donese u Vašingtonu i Pekingu.

Govoreći na sastanku novog foruma, "Američko-kineskog strateškog i ekonomskog dijaloga", predsednik Obama je istrakao da je održivi privredni oporavak u zajedničkom interesu.

Američko-kineski odnosi će, naglasio je Obama, oblikovati 21. vek:

"Danas imamo sveobuhvatne odnose koji pokazuju koliko se veze između naša dva naroda produbljuju. Naše zemlje su duže u dobrim odnosima nego što to nisu bile. Toliko utičemo jedni na druge da verujem da možemo da načinimo napredak po pitanju nekih od najvažnijih problema današnjice. Uveren sam u to zbog činjenice da Sjedinjene Države i Kina dele zajedničke interese. Ukoliko unapredimo te interese kroz saradnju, naši narodi će imati koristi i celom svetu će biti bolje."

Predsednik Obama je u govoru pred najvišim američkim i kineskim zvaničnicima u Vašingtonu objasnio zašto je Americi potrebna Kina - da sarađuju na polju ekonomije, klimatskih promena, iranskog i severno-korejskog nuklearnog programa i dosta toga drugog.

Razmere uspeha, odnosno neuspeha Obamine administracije, mogle bi da se mere po tome koliko je uspeo da angažuje Kineze da se uključe i pomognu rešavanju globalnih problema.

Erin Ines je potpredsednica Američko-kineskog poslovnog saveta:

"Nalazimo se u situaciji kada i Sjedinjene Države i Kina shvataju kolike su sličnosti između njih. Prošle godine u ovo doba vodila se rasprava o tome da li će Kina biti u stanju da se izvuče iz globalne ekonomske krize, odnosno da li će neke zemlje bolje da prođu u kriznim vremenima od drugih. Mislilo se da kriza neće tako snažno da pogodi Kinu, jer ona nije potpuno integrisana u svetski ekonomski sistem. U realnosti se, međutim, desilo da je kriza pogodila Kinu baš kao i sve ostale. Kinesku ekonomiju pokreće izvoz, dok američka zavisi mnogo od međunarodne trgovine, tako da bi najznačajniji međusobni odnos mogao da bude na polju ekonomije."

Kina je ove godine zabeležila ekonomski rast i Amerikanci se nadaju da bi upravo Kina mogla da bude faktor za oživljavanje svetske ekonomije. Amerikanci bi hteli da se Kinezi manje oslanjaju na izvoz i da pospešuju domaće tržište kako bi ublažili konkurenciju i stvorili više radnih mesta za očajne američke radnike.

Kineze, sa druge strane, brine vrednost američkog dolara. Oni bi želeli da čuju sve o američkim ekonomskim planovima, posebno na polju monetarne politike, jer su se Amerikanci najviše zadužili upravo kod Kineza.

Postoji bojazan u Pekingu da bi Obamin plan za povećanje potrošnje mogao da dovede do inflacije i slabljenja dolara, što znači da bi američki dug vredeo manje. O tome će, pretpostavlja se, biti najviše reči na dvodnevnom sastanku između američkih i kineskih zvaničnika.

Američki predsednik Obama kaže da ne očekuje da se njegova zemlja i Kina slože oko svega, ali da veruje da mogu da pomognu rešavanje svetskih problema.

Obama je ujedno pozvao Kinu da poštuje prava svojih nacionalnih i verskih manjina.

Apelovao je na Peking da sarađuje kako bi se Severna Koreja i Iran odvratili od daljeg razvijanja atomskog oružja.

"Nije u interesu ni Amerike ni Kine da se teroristi domognu atomske bombe, ili da na dalekom Istoku počne trka u nuklearnom naoružanju. Zato moramo da nastavimo saradnju kako bismo postigli denuklearizaciju Korejskog poluostrva. Moramo zajedno sprečiti i Iran da se domogne nuklearnog oružja, i tražiti od Islamske Republike da poštuje svoje međunarodne obaveze", rekao je Obama.

Lideri Kine i Tajvana su u ponedeljak direktno razmenili telegrame sa porukama. To je prvi put da dolazi do razmene poruka od kako se Tajvan odvojio od Kine pre više od 60 godina, u vreme građanskog rata.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner